اعلام جزئیات پنجمین دوره مسابقات قرآنی مشكات با شعار تجلیل از قهرمانان قرآنی

مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات در نشست خبری پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآنی مشكات گفت: ثبت نام مسابقات مردمی قرآن كریم مشكات از اول خرداد آغاز شده و تا 25 خرداد با شعار تجلیل از قهرمانان قرآنی ادامه خواهد داشت.

1402/03/10
|
15:01

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ نشست خبری جمع‌بندی و تشریح جزئیات پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآنی مشكات با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی، امام جمعه كوهسار و مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات و جمعی از مدیران برگاری این مسابقات روز سه‌شنبه، در سالن كنفرانس سازمان قرآنی دانشگاهیان كشور، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی، امام جمعه كوهسار و مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات ضمن تبریك اعیاد دهه كرامت با اشاره به اینكه ثبت نام مسابقات مردمی قرآن كریم مشكات از اول خرداد آغاز شده و تا 25 خرداد ادامه خواهد داشت، گفت: شعار این دوره تجلیل از قهرمانان قرآنی است. این شعار نیز از بیانات مقام معظم رهبری كه فرمودند «بایستى قهرمانان قرآنى را احترام كنید» برداشت شده است و ما هم با این شعار این دوره از مسابقات خود را آغاز كردیم.

وی با بیان اینكه این دوره از مسابقات به شكل تركیبی و مجازی است و مرحله نهایی آن به شكل حضوری برگزار می‌شود، گفت: در سال 1401 چهارمین دوره مسابقات سراسری و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن كریم مشكات با رقابت بیش از 15 هزار نفر از 73 كشور دنیا برگزار شد. به یاری خداوند متعال و توسل به ساحت مقدس اهل بیت (ع)، پنجمین دوره مسابقات مردمی قرآن كریم مشكات آغاز شده است. در سال جاری این مسابقات در دو مرحله كشوری و بین‌المللی البته درصورت كسب مجوزات قانونی لازم در شش ماه دوم سال برگزار می‌شود.

محمدی با اشاره به اینكه در این دوره از مسابقات تغییراتی در برخی رشته‌ها ایجاد شده است، گفت: امسال رشته حفظ با تغییراتی همراه است. این تغییرات هم به جهت این است كه معمولاً عزیزانی هستند كه ابتدای كار حفظ قرار دارند و ما به جهت تشویق آن‌ها، حفظ پنج و 10 جزء را در كنار حفظ 15 و حفظ كل اضافه كردیم. همچنین با تأیید شورای راهبردی مشكات، تصمیم گرفته شد رشته مناجات‌خوانی فارسی به سایر رشته‌ها اضافه شود.

مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات به تعداد ثبت‌نامی‌های این دوره تا امروز اشاره كرد و افزود: تا امروز نزدیك به 4500 نفر ثبت‌نامی داشته‌ایم و برای اكثر رشته‌ها مقاطع سنی زیر 16 و بالای 16 سال را ویژه دو گروه خانم‌ها و آقایان در نظر گرفته‌ایم. جوایز این دوره افزایش داشته است، به طوری كه به ترتیب برای نفرات اول تا سوم بخش حفظ 20، 17 و 15 میلیون تومان جایزه در نظر گرفته شده است. در مجموع در تمامی سطوح مسابقات و رشته‌ها، جوایز افزایش 30 درصدی داشته است.

محمدی در ادامه با بیان اینكه یكی از اهداف مسابقات مردمی قرآن كریم، مشكات ایجاد فضای رقابت سالم بین جوانان قرآنی و شناسایی ظرفیت‌ها و قهرمانان قرآنی موجود در ایران اسلامی است كه امیدوارم در مسابقات امسال تحقق پیدا كند، افزود: مرحله نهایی این مسابقات در مجتمع فرهنگی ـ تفریحی ایثار شهر كوهسار استان البرز از 28 مرداد ماه شروع شده و تا 30 مرداد ادامه دارد. در این مرحله، كسانی كه به فینال رسیده‌اند ضمن حضور در این مجتمع در كنار یك اردوی فرهنگی و قرآنی به مسابقات و رقابت می‌پردازند. مراسم اختتامیه روز 30 مرداد با حضور برگزیدگان و خانواده‌های آنان برگزار خواهد شد.

مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات تصریح كرد: این مسابقات تحت نظر و نظارت ستاد عالی مسابقات جمهوری اسلامی و با مجوز آن و به صورت كاملاً مردمی برگزار می‌شود. البته سال گذشته معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد قول‌هایی جهت كمك مالی و حمایت در برگزاری بخش بین‌المللی این مسابقات داد كه متأسفانه عملی نشد و ریالی به مسابقات از سوی هیچ نهاد دولتی پرداخت نشد.

به گزارش پایگاه رادیو قرآن، در بخش دیگری از این نشست محمدحسین سبزعلی، قاری بین‌المللی و رئیس كمیته فنی این مسابقات گفت: در این دوره هر داوطلب می‌تواند فقط در یكی از رشته‌های مسابقات شركت نماید، در غیر این صورت در هر مرحله از مسابقات كه خلاف موضوع اثبات شود، شركت كننده از دور مسابقات حذف خواهد شد. همچنین در این دوره، اتباع محترم ساكن جمهوری اسلامی ایران نیز می‌توانند با رایانامه معتبر (ایمیل) و شماره تلفن همراه در یكی از رشته‌های مسابقات شركت كنند. البته ارائه تصویر گذرنامه یا كارت اقامت در هنگام ثبت نام ضروری است.

وی ادامه داد: آزمون رشته حفظ از 5 جزء اول یا آخر، 15 جزء اول و كل قرآن كریم ویژه برادران و خواهران در دو مقطع سنی زیر 16 و بالای 16 سال برگزار می‌شود. این آزمون در مرحله اول به صورت كتبی، در مرحله دوم و سوم به صورت ارتباط زنده تصویری و در مرحله نهایی به صورت حضوری خواهد بود. آزمون رشته ترتیل در چهار رده سنی پسران و دختران زیر 16 سال و برادران و خواهران بالای 16 سال برگزار می‌شود. آزمون مرحله مقدماتی رشته ترتیل از صفحه 380 سوره مباركه نمل از آیه 36 (فَلَمَّا جَاءَ سُلَیْمَانَ قَالَ أَتُمِدُّونَنِ ...) تا آیه 44 (.. مَعَ سُلَیْمَانَ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ) برگزار می‌شود.

سبزعلی ادامه داد: آزمون رشته قرائت تقلیدی فقط ویژه پسران در رده سنی زیر 16 سال برگزار می‌شود. قرائت‌های پیشنهادی این رشته 4 قرائت موجود در وبگاه مسابقات به تشخیص داوطلب خواهد بود. این قرائت‌ها شامل استاد مرحوم عبدالباسط محمد عبدالصمد از سوره مریم آیات 16 تا 26، استاد مرحوم شیخ مصطفی اسماعیل از سوره رعد آیات 15-16 و تین، استاد مرحوم محمد صدیق منشاوی از سوره مومنون آیات 84 تا 90 و استاد مرحوم شحات محمد انور از سوره كهف آیه 107 تا آخر است.

رئیس كمیته فنی مسابقات مشكات افزود: آزمون رشته اذان ویژه آقایان در دو رده سنی زیر 16 سال و بالای 16 سال برگزار می‌شود. سبك اذان در مرحله اول باید یكی از اذان‌های ایرانی و مصری مشهور جهان اسلام همچون استاد شیخ محمد عبدالوهاب طنطاوی، استاد شیخ محمد الطوخی، استاد شیخ راغب مصطفی غلوش، استاد شیخ محمدحسین ابوزید، استاد محمدحسین سعیدیان، استاد محمدجواد پناهی، استاد محمد غفاری، استاد حسین كرمی، استاد قاسم رضیعی و اذان بنده حقیر باشد، ولی در مرحله نهایی انتخاب سبك اذان آزاد است.

حاج حسین نام‌آور، رئیس شورای اجرایی مسابقات مردمی قرآن كریم مشكات نیز در بخش دیگری از این نشست به اهداف مسابقات اشاره كرد و گفت: ترویج فعالیت‌های قرآنی و فراهم‌آوردن زمینه‌ای جهت اُنس بیش از پیش با مفاهیم تعالی ‌بخش و انسان‌ساز قرآن كریم در كنار ایجاد فضای رقابتی سالم بین جوانان قرآنی ایران اسلامی ازجمله مهم‌ترین اهداف این مسابقات است.

وی افزود: ارتقاء سطح فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی در سطح حوزه مؤسسات قرآنی مردمی، همچنین شناسایی ظرفیت‌های قرآنی موجود در ایران اسلامی در كنار ارتباط و تعامل با نیرو‌های قرآنی و فعال در كشورمان، شناساندن ظرفیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی ایران در جهت تشویق و ترغیب قرآن‌آموزان مستعد به فراگیری آموزه‌های دینی و قرآنی و به‌كارگیری این آموزه‌ها در زندگی فردی و اجتماعی ازدیگر برنامه‌ها و اهداف ما در برگزاری این مسابقات است.

پایان بخش این برنامه رونمایی از پوستر این مسابقات بود.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان برای دریافت اطلاع بیشتر درباره این مسابقات می‌توانند به سایت دبیرخانه این مسابقه به نشانی www.MQMeshkat.ir و صفحه ایتا آن به نشانی mqmeshkat_ir مراجعه كنند.

دسترسی سریع