محمدجعفر محمدزاده مدیر شبكه رادیویی ایران بیان كرد؛ تمجید و تنفیذ قرآن به معنای چاپ نفیس و خط زیبا و صوت زیبا نیست

قرآن كتاب زندگی است و قرار است موجب رشد ما بشود اگر ارتباط با قرآن و تلاوت آن را سخت بگیریم سبب دوری ما خواهد شد.

1401/03/30
|
12:57

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ دكتر محمدجعفر محمدزاده مدیر شبكه رادیویی ایران در گفتگو با گزارشگر اختصاصی رادیو قرآن با اشاره به گسترش و ترویج فرهنگ ساده خوانی قرآن تاكید كرد: « ما باید تلاش كنیم به این كتاب زندگی نزدیك شده و نیاز زندگیمان را از آن مرتفع سازیم . خداوند در قرآن می فرمایند:« هیچ چیزی نیست كه در قرآن فروگذار شده باشد، این به آن معناست كه خداوند در قرآن كریم در خصوص موضوعات مختلف یا به طور مستقیم با انسان سخن گفته یا كلید فهم آن را در اختیار انسان قرار داده است» . محمد زاده در ادامه افزود: « آنچه در تكریم قرآن اهمیت دارد چاپ نفیس و خط زیبای كتابت قرآن نمی باشد بلكه در حقیقت فهم قرآن حائز اهمیت است و باید قرآن را به سادگی و زلالی خواند و معنی آن را دریافت كرد و در زندگی به كار بست ما نیازمند زیست قرآنی هستیم و بسیاری از مشكلات ما به سبب دوری از قرآن است .»

دكتر محمد زاده در ادامه در پاسخ به این سوال كه خوانش قرآن به طور ساده ثوابش بیشتر است یا قرائت قرآن با صوت و لحن؟ بیان كرد: «هر چیزی كه با معارف قرآن مارا آشناتر بكند بهتر است و حتما ساده خواندن قرآن دامنه فهم قرآن را وسیع تر كرده و سبب همنشینی طیف بیشتری از افراد جامعه با این كتاب آسمانی خواهد شد.» و افزود:« البته تلاوت با صوت و لحن زیبا یك هنر متعالیست اما ممكن است همه اقشار جامعه نتوانند ارتباط موثری با آن برقرار كنند.»

چه خاطره ای از دوران كودكی و زیست قرآنی خود دارید؟

در سالهای ابتدایی بعد از انقلاب اسلامی دانش آموز كلاس پنجم بودم روزی یكی از معلمانم به من گفت شما كه صوت خوبی داری چرا تلاوت نمیكنی؟ و همان جمله جرقه ای برای من شد و از آن پس شروع به شركت در جلسات و مسابقات قرآنی نمودم و پس از اتمام تحصیلات متوسطه معلم قرآن شدم و هم اكنون نیز افتخار من معلمیست. هم اكنون نیز در كلاس های دانشگاه و جلساتی كه شركت میكنم سعی من بر آن است در همه جلسات به جای آنكه در ابتدای جلسه فقط به تلاوت قرآن پرداخته شود یك آیه تلاوت شود و سپس در خصوص آن صحبت كنیم .

به نظر شما برای انجام كار قرآنی در رسانه چه كاری در اولویت است؟
همین كاری كه دوستان انجام می دهند حتما مطالعه شده و بررسی شده است، ولی به عنوان مثال ما با بررسی هایی كه انجام دادیم حدود 300 آیه از قرآن در خصوص رسانه استخراج كرده ایم و با توجه به این موضوع كه در حال حاضر اشرف موضوعات رسانه می باشد و با توجه به نیاز سنجی های انجام شده، ما در چگونگی پیشبرد رسانه از آیات قرآن استفاده كرده ایم و این نیاز جدی جامعه ماست .

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

instagram.com/tasnim.quran.ir🆔

instagram.com/jashnvareh100🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

تلفن گویا:

☎️ 02127860100

دسترسی سریع