حافظان دانش آموز شركت كننده در مسابقات بین المللی قرآن كریم مهمان افق رادیو قرآن

برنامه افق روز شنبه 14 اسفندماه رادیو قرآن پس از پایان سی ‌و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن با موضوع این مسابقات به روی آنتن رفت.

1400/12/16
|
15:16

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛روز شنبه 14 اسفند ماه با دعوت از دو متسابق این دوره همراه بود. این برنامه با دعوت از محمدرضا جاهدی‌نیا، نماینده ایران در رشته حفظ كل قرآن و مریم سبزه‌زاری، راهیافته به هفتمین دوره مسابقات دانش‌آموزان جهان اسلام در رشته قرائت همراه بود. آنها از آرزوی كاركردن بر روی آموزش و تربیت حافظان عامل به قرآن و همچنین ثبت تلاوت‌های ماندگار و زیبا سخن گفتند.
محمدرضا جاهدی‌نیا، نماینده جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ كل قرآن كریم بود. وی متولد سال 1373 است. او از حدود پنج سالگی، آموزش قرآن را با روخوانی شروع كرده است و از حدود 8 سالگی با حفظ قرآن آشنا شده است. جاهدی‌نیا با اشاره به اینكه بازه زمانی حفظش طولانی شد، اظهار كرد: حفظ اصلی‌ام را طی بازه زمانی 14 تا 17 سالگی انجام دادم و موفق به حفظ كل شدم.
وی ادامه داد: اما از 8 تا 14 سالگی توانستم اندكی بر روی قرائت و فراگیری فنون قرائت كار كنم كه در حُسن قرائتم بسیار تأثیرگذار بوده است. حدود 11 دوره نیز در مسابقات سراسری اوقاف و امور خیریه شركت كردم كه در دوره‌های نخست در رشته‌های قرائت، حفظ 10 و 20 جزء و پس از آن در حفظ كل به صورت مداوم، شركت كردم.
جاهدی‌نیا درباره نحوه ارسال فایلش، بیان كرد: فیلم تلاوت حدود سه هفته پیش با همراهی استاد معتز آقایی، هادی حفاظ طی ارتباط تلفنی و همزمان ضبط ویدئویی، انجام شد.
جاهدی‌نیا، در خوشاب یكی از شهرهای سبزه‌وار، معلم آموزش و پرورش است و دینی و قرآن تدریس می‌كند. وی در كنار آن كلاس‌های حفظ دارد و گفت: كلاس‌هایم هم در خوشاب است و هم در سبزه‌وار. جامعه مخاطب كلاس‌های كودكان و نوجوانان در سطح حرفه‌ای هستند.
این حافظ كل از اساتیدی چون رحیمی، رشیدی، یزدان فر، رسولیان، محدث و حسنی یاد كرد كه در مقابل آنها زانوی تلمذ زده است. وی همچنین از محضر استاد معتز آقایی نیز در فضای مجازی بهره‌مند شده است.
این حافظ كل در بار اینكه آیا برگزاری مسابقات به صورت حضوری بهتر است یا غیر حضوری؟ بیان كرد: در ابتدا زمانی كه قرار شد مسابقات به صورت غیرحضوری برگزار شود، خوشحال شدم كه استرس كمتری را خواهد داشت و راحت‌تر می‌توانم به اجرای برنامه بپردازم اما روز مسابقه ذهنم یاری‌ام نمی‌كرد كه در فضای مسابقات بین‌المللی هستم.
میهمان دیگر حضوری این برنامه مریم‌ سبزه‌زاری، دانش‌آموز نخبه خوزستانی نماینده كشورمان در هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن كریم دانش‌آموزان اسلامی در رشته قرائت بود. وی متولد سال 1384 است و در حال حاضر مشغول به تحصیل در پایه دهم تجربی است.

سبزه‌زاری از سن هفت سالگی با تشویق‌های پدرش كه خود از قاریان قرآن بود، شروع به خواندن قرآن می‌كند و از هشت سالگی در مسابقات قرآن آموزش و پرورش شركت می‌كند و رتبه نخست را كسب می‌كند . وی پس از ورود به مرحله متوسطه اول و پشت سر گذاشتن مراحل منطقه‌ای و استانی مسابقات به مرحله كشوری مسابقات راه پیدا می‌كند و سرانجام در سی‌و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی در سال 98 حائز رتبه می‌شود و در سی و هشتمین دوره این مسابقات در سال 99 رتبه نخست رشته قرائت را كسب می‌كند و به عنوان قهرمان قهرمانان شناخته می‌شود و در سی و نهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز امسال نیز در رشته ترتیل شركت می‌كند.
وی سرانجام پس از كسب موفقیت در رقابت انتخابی بین رتبه‌های اول و دوم سال 98 و 99 مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی، به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به مرحله بین‌المللی راه پیدا می‌كند.
سبزه‌زاری از آرزویش برای اینكه بتواند به عنوان یك قاری برتر در جهان اسلام شود، گفت و اظهار كرد: حضور در مسابقات بین‌المللی اول راه است. آرزویم اینست كه در آینده مثل اساتیدی چن مصطفی اسماعیل باشم تا تلاوت‌های ماندگار و زیبایی داشته باشم و راه پیشرفت خوبی داشته باشم و به نوعی صاحب سبك باشم.
وی مهمترین استاد خود را در عرصه قرائت پدرش می‌داند و در كنار آن نیز در كارگاه‌هایی شركت كرده است. سبزه‌زاری نیز معتقد است استرس مسابقات غیر حضوری بیشتر از حضوری است آن هم به دلیل جنبه‌هایی چون اطلاع‌رسانی و استرس و فشارهایی كه از مدت زمان اجرابر روی متسابق است.
این قاری دانش‌آموز با حضور در اداره‌كل آموزش و پرورش خوزستان به ضبط فایل تصویری خود پرداخته است.
میهمان دیگر این برنامه، طی ارتباط تلفنی حمید مجیدی‌مهر، رئیس ستاد مسابقات و مركز امور قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه بود. وی با تأكید بر اینكه مراسم اختتامیه به صورت رسمی، ساعت 19:30 آغاز می‌شود، به ارائه جزئیات برنامه پایانی سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و افزود: در بخش تجلیل از برگزیدگان، خدمت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران هستیم، بنابر این این بخش از مراسم به صورت مختصر انجام خواهد شد و آیین اختتامیه پس از سخنرانی ریاست محترم جمهور با دعای ختم قرآن پایان می‌یابد.
از دیگر بخش‌های این برنامه توضیحاتی درباره بخش‌های مختلف سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بود.
برنامه افق، كاری از گروه اطلاع‌رسانی به تهیه‌كنندگی فاطمه رحمانی و كارشناس مجری جواد نصیری، روزهای شنبه از ساعت 14:10 از شبكه رادیویی قرآن بر روی آنتن می‌رود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایت WWW.radioquran.ir از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع