عضو شورای راهبردی مسابقات قرآنی مشكات بیان كرد: همراهی حاكمیت و مردم؛ رمز موفقیت فعالیت‌های قرآنی

عضو شورای راهبردی مسابقات قرآنی مشكات گفت: اگر بخواهیم كار قرآنی در كشور موفق باشد، باید تركیب حاكمیت و مردم در كنار هم باشد.

1401/03/29
|
13:37

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ برنامه افق رادیو قرآن، شنبه، 28 خردادماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی، امام جمعه كوهسار كرج و مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات، حسین نام‌آور، رئیس كمیته اجرایی و خیّر این مسابقات و مهدی قره‌شیخلو، از پیشكسوتان قرآنی و عضو شورای راهبردی مسابقات قرآنی مشكات و اجرای كارشناسی جواد نصیری با موضوع جزئیات برگزاری دوره جدید مسابقات ملی و بین‌المللی قرآنی مشكات به روی امواج این شبكه رادیویی رفت.

مهدی قره‌شیخلو، عضو شورای راهبردی مسابقات قرآنی مشكات در این برنامه با اشاره به اینكه برگزاری چنین مسابقاتی در قالب مردمی توسط یك مؤسسه كار بسیار پسندیده‌ای است كه باید آن را به فال نیك گرفت، گفت: زمانی در دهه 60 بسیاری از مسابقات را مساجد برگزار می‌كردند و آن زمان به این میزان مسابقات به صورت دستگاهی برگزار نمی‌شد اما آهسته آهسته مسابقات مردمی كمرنگ شد و جای خودش را به مسابقات دستگاهی و دولتی داد. چند سالی است كه برخی از مؤسسات مانند مشكات اقدام به برگزاری مسابقات مردمی كرده‌اند كه نویدبخش یك فضای جدید در عرصه برگزاری مسابقات مردمی و قرآنی است.

وی افزود: نكته مهم این است كه مؤسسات مردمی از بودجه دولتی استفاده نمی‌كنند و تماما مردمی بوده و نیازمند بیش از پیش كمك‌های خیرین و مردم و همچنین حمایت دستگاه‌های حاكمیتی هستند. یكی از نكات مثبت این مؤسسه، حمایت خیرین از این مسابقات است كه امیدوارم این فضا الگویی برای سایر مؤسسات و خیرین بشود. نكته دیگر، حضور یك روحانی در قالب مدیر مؤسسه و كار‌های اجرایی این مسابقات است. این حركت نویدبخش آن است كه عزیزان ما در قشر روحانیت نسبت به مسائل قرآنی نقش‌آفرینی كنند؛ لذا امیدواریم این كار روز به روز توسعه پیدا كند و تأثیرات خودش را داشته باشد.

قره‌شیخلو در خصوص مدل‌های اجرایی برگزاری این مسابقات هم گفت: شیوه برگزاری این مسابقات در هر بخش به شكل خاص خودش برگزار می‌شود، اما مبنای اصلی برگزاری ما در مرحله مقدماتی به شكل غیر حضوری است. ان‌شاءالله مرحله نهایی این مسابقات به صورت حضوری در تهران برگزار می‌شود. البته امیدواریم امكانات این مؤسسه به جایی برسد كه طی سال‌های آینده به صورت حضوری برگزار شود.

عضو شورای راهبردی مسابقات قرآنی مشكات در خصوص شیوه‌های ترغیب و جذب خیرین به فعالیت‌های قرآنی، گفت: رمز موفقیت این مؤسسه در چند نكته است. نكته اول انگیزه بسیار بالای حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی است كه در طول برگزاری وقت بسیاری می‌گذارند و كاملا پای كار هستند. نكته دوم ارتباط خوب این مؤسسه با خیرین است كه خیلی از مؤسسات در ایجاد این ارتباط ناتوان هستند. نكته بعدی استفاده از نخبگان قرآنی در برنامه‌ریزی‌ها است و این نكته، قوت كار است. نكته بعدی رعایت قوانین و توجه به قانون در برگزاری مسابقات است؛ لذا اگر مؤسسات دیگر هم به این نكات توجه كنند و انگیزه خوبی داشته باشند و همچنین تلاش كنند ارتباط خوبی با خیرین پیدا كنند و به نظرات كارشناسی توجه داشته باشند، می‌توانند در رسیدن به اهدافشان كمك كننده باشد.

وی تصریح كرد: اگر بخواهیم كار قرآنی در كشور موفق باشد، باید تركیب حاكمیت و مردم در كنار هم باشد. امیدواریم روزی در این كشور شاهد باشیم همانند عزاداری كه مردم در محرم برای امام حسین(ع) انجام می‌دهند و هزینه می‌كنند، همان مقدار هم برای قرآن در ماه مبارك رمضان فعالیت و هزینه كنند. مردم ما قطعا این ظرفیت را دارند، اما باید بسترش را فراهم كرد و مؤسسات هم خودشان را تقویت كنند. نكته مهم دیگر این است كه بحث آموزش و مسابقه در این مؤسسه توأمان درحال پیش‌روی است و كلاس‌های مؤسسه در حال برگزاری است. همین مسئله در غنا بخشیدن به این مسابقات موثر بوده است. هیچ اشكالی هم ندارد هر مؤسسه‌ای به صورت محله‌ای یك مسابقه قرآنی برگزار كند و قطعا اثرش را خواهد داشت.

رمز موفقیت مسابقات قرآنی مشكات/ فعالیت حاكمیت و مردم در كنار هم

این پیشكسوت قرآنی كشور در خصوص اهمیت توجه به كار‌های زیرساختی در مسابقات قرآنی و ارتقای آن‌ها گفت: امروز مجوز‌های راه‌اندازی مؤسسات و برگزاری مسابقات بعد از یك دوره طولانی به دوره تسهیل خود رسیده است. در كنار این مجوز‌ها برخی از كار‌های زیرساختی و حاكمیتی مانند ساماندهی دا‌وران بود كه امروز این مسئله نیز جا افتاده است و همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از داورانی استفاده می‌كنند كه مدرك درجه یك داوری دارند. زمانی كه ستاد عالی به مسابقات مجوز می‌دهد، سطح مسابقه را هم اعلام می‌كند. این باعث می‌شود مؤسسه در بخش داور خیالش راحت باشد، همچنین نظارت هم باعث ارتقای این مسابقات خواهد شد.

در بخش دیگری از این برنامه حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی، امام جمعه كوهسار كرج و مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات، در این برنامه ضمن اشاره به جزئیات برگزاری و زمانبندی این مسابقات قرآنی گفت: مسابقات سراسری قرآن كریم مشكات، به‌منظور ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور و فراهم آوردن زمینه‌ای جهت اُنس بیش از پیش با مصحف شریف و انسان‌ساز قرآن كریم و مفاهیم تعالی‌بخش و همچنین نشر و بسط فضای معنوی و عطرآگین قرآن در محیط جامعه برگزار می‌شود.

وی افزود: ثبت‌نام در چهارمین دوره مسابقات سراسری و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن كریم مشكات از روز 21 خرداد آغاز شده و تا 19 تیرماه ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان می‌توانند در این دوره در چهار رشته حفظ كل، ترتیل و قرائت تقلیدی قران كریم و اذان شركت كنند كه مسابقات این دوره برای دو گروه سنی زیر 16 سال و بالای 16 سال برگزار خواهد شد. مرحله مقدماتی و افتتاحیه این دوره از مسابقات قرآن كریم مشكات هم از 27 تیرماه الی 14 مردادماه در شهر كوهسار البرز با رمز یاعلی در روز عید غدیر آغاز خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به اینكه برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی مشكات با نظارت و از سوی ستاد عالی مسابقات انجام می‌شود، گفت: آثار ارسالی در این دوره توسط 22 داور خانم و آقا ارزیابی می‌شوند. همچنین مرحله نیمه نهایی نیز از 20 مردادماه تا 7 شهریور با حضور 32 داور ارزیابی خواهد شد. مرحله فینال این مسابقات نیز از 12 الی 18 شهریور به صورت سراسری آغاز خواهد شد. آثار این مرحله نیز از سوی 23 نفر از داوران ممتاز و بین‌المللی كشور داوری می‌شود. طی روز‌های 16 تا 18 مهرماه نیز بخش بین‌الملل برگزار می‌شود كه داوری این بخش نیز توسط 23 داور انجام و اختتامیه این دوره از مسابقات نیز 22 مهرماه همزمان با سالروز ولادت پیامبر اكرم (ص) در تهران برپا می‌شود.

وی در خصوص مسیر فعالیت‌های قرآنی مشكات تا رسیدن به برگزاری مسابقات بین‌المللی، گفت: حدود 5 سال است كه جلسه قرآنی را در دفتر امام جمعه كوهسار با حضور استاد سبزعلی و جمع كثیری از علاقه‌مندان به قرآن شروع كرده‌ایم كه این جلسه قرآن، آغازی بود برای شروع یك حركت بزرگ قرآنی در كشور و بعد از آن در جهان. مسابقاتی كه به جهت تشویق در این جلسه برگزار كردیم، با استقبال بسیار خوبی همراه بود و آهسته آهسته این مسابقات را گسترش دادیم تا اینكه به این مرحله رسیدیم.

رمز موفقیت مسابقات قرآنی مشكات/ فعالیت حاكمیت و مردم در كنار هم

مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشكات در خصوص تعامل ستاد عالی مسابقات با برگزاركنندگان این مسابقات قرآنی، گفت: همكاری و حمایت معنوی عزیزان در ستاد عالی مسابقات برای ما بسیار ارزشمند بود و تأییدیه این عزیزان باعث شد اعتماد به مسابقات گسترش پیدا كند. در ایام مسابقات هم ناظر می‌فرستند تا مسابقات با حضور ناظر برگزار شود.

حسین نام‌آور، خیّر قرآنی این مسابقات در بخش دیگری از این برنامه، گفت: امروز تلاش می‌كنیم كه فرهنگ قرآنی را در كشور نهادینه كنیم و با این مسابقات، این فرهنگ در سراسر كشور و حتی جهان توسعه پیدا می‌كند. حضور مشتاقانه مردم و علاقه‌مندان به قرآن نشان از این دارد كه مؤسسه فعالیت خود را به خوبی پیش برده است.

وی در خصوص انگیزه فعالیت در این حركت، گفت: در گذشته با محله كردان آشنا بودم و كمك‌هایی را به امام‌زاده این منطقه انجام می‌دادم. در این بین با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی، امام جمعه محترم كوهسار آشنا شدم و ایشان پیشنهاد فعالیت در این حوزه را به بنده مبنی بر برگزاری كلاس قرآن دادند و من هم پذیرفتم. بعد از آن با استاد سبزعلی آشنا شدم و ایشان را هم در این كلاس‌ها حضور پیدا می‌كردند و حضور ایشان از تهران در این كلاس‌ها موجب تعجب من بود. كمك‌های استاد سبزعلی و حضور پررنگ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی در این مسیر موجب گسترش این كلاس‌ها و مسابقات شد و باعث شد اولین دوره كشوری این مسابقات برگزار شود‌.

نام‌آور تصریح كرد: حضور اساتید به نام كشور در این مسابقات تبلیغ بسیار خوبی برای حضور مشتاقان و علاقه‌مندان بود. در كنار این مسابقات برگزاری محافل شبی با قرآن و اهدای هدایا و برنامه‌ریزی برای حضور مشتاقان در این كلاس‌ها موجب رونق آن‌ها شد. با وجود كرونا این مسیر متوقف نشد و تلاش كردیم در مناطق مختلف كرج كلاس‌های مختلف قرآنی را برگزار كنیم. در بخش مساجد نیز در تهران فعالیت ویژه‌ای را در ماه مبارك رمضان انجام دادیم و این مسیر را ادامه دادیم تا به چهارمین دوره این مسابقات رسیدیم.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

instagram.com/tasnim.quran.ir🆔

instagram.com/jashnvareh100🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

تلفن گویا:

☎️ 02127860100

دسترسی سریع